NSZZ Solidarność w ZM Ursus
Od października 2019 r. fundacja realizuje projekt pn. „NSZZ Solidarność w ZM Ursus”
Projekt składa się z dwóch części:
Pierwsza część projektu polega na przeprowadzeniu pogłębionych wywiadów z działaczami i założycielami NSZZ Solidarność w ZM Ursus i utrwalenie w możliwie wysokim standardzie w celu zachowania relacji naocznych świadków dla historyków i przyszłych pokoleń.
Druga część projektu polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć – lekcji w szkołach podstawowych przedstawiających narodziny i fenomen istnienia SOLIDARNOŚCI jako Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego oraz jako ruchu społecznego od momentu powstania w 1980 r. do wyborów 4 czerwca 1989 r.
Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zajęcia przyczynią się do większego zrozumienia najnowszej historii polski przez współczesną młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej i szkoły średniej.
Zajęcia będą się składały z 2-óch godzin lekcyjnych i będą zawierały następujące elementy:
Lekcja 1-sza.
a) Prezentacja multimedialna wraz z komentarzem przedstawiająca ogólną sytuację społeczno – polityczną tamtego okresu ze szczególnym względnieniem sytuacji pracowników dużych zakładów w tym głównie największego ówcześnie zakładu w Warszawie – Zakładów Mechanicznych Ursus.
b) Relacja byłych działaczy NSZZ Solidarność w ZM Ursus, którzy opowiedzą swoje przeżycia związane z działaniem w Solidarności w tamtym okresie, jako żywi świadkowie historii. Będzie to historia przedstawiona z punktu widzenia ludzi którzy wtedy oddolnie i spontanicznie tworzyli NSZZ Solidarność.
Uzupełnieniem będzie rozmowa o ówczesnych wydarzeniach oraz możliwość zadawania pytań przez młodzież.
Lekcja 2-ga.
a) Druga lekcja będzie prowadzona w formie warsztatów na których okażemy jak drukowano ulotki na „ramkach” i obszerniejsze już podziemne gazetki oraz książki na powielaczach dla tak zwanego „drugiego obiegu” nformacji (bibuła). Uczniowie będą mięli możliwość własnoręcznego wydrukowania ulotki, którą zabiorą ze sobą do domu.